projekt oblicza krakowa, wielokulturowy kraków, bohaterowie projektu

Projekt „Mój, Twój, Nasz. Oblicza Krakowa”

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym najnowszym projektem „Mój, Twój, Nasz. Oblicza Krakowa”. Projekt to wystawa zdjęć i wywiadów prezentujących bogactwo kulturowe, narodowe i wyznaniowe Krakowa. Bohaterowie i bohaterki fotoreportażu to osoby różnych narodowości i wyznań, które są związane z Krakowem i działają na rzecz swoich społeczności, ale też angażują się w życie miasta. Do udziału w fotoreportażu zaproszono 12 bohaterów: Syryjczyka, Polkę-Żydówkę, Gruzina, Polkę-Romkę, Litwinkę, Czeszkę, Ukrainkę, Amerykanina, Szkota, Ukraińca, Gujańczyka i Polkę-muzułmankę – osoby, które wybrały Kraków na swój dom. Nasi bohaterowie i bohaterki wykonują różne zawody, zajmują się także pracą społeczną na rzecz promowania swojej kultury, etniczności, wyznania lub wielokulturowości. Dzięki tej wystawie chcemy pokazać, że Kraków jest tworzony przez różnorodne osoby i każda z nich wnosi do naszego miasta unikatową wartość. 


Bohaterowie i bohaterki wystawy:

Eugeniusz Daszewski – licencjonowany przewodnik po Krakowie,
Katrin Přikrylová – właścicielka bloga Czeszka w Polsce – Češka v Polsku,
Wassim Ibrahim – kompozytor, doktorant na Akademii Muzycznej w Krakowie,
Zviad Omiadze – właściciel restauracji „Tbilisuri”,
Lana Dadu – przewodniczka po Krakowie, Litwinka, która stała na czele Polek i Polaków podczas czarnych protestów w Krakowie,
Joanna Talewicz-Kwiatkowska – doktor antropologii kulturowej, prezeska Fundacji Dialog-Pheniben zajmującej się promowaniem wielokulturowości oraz wiedzy o społeczności romskiej,
David McGirr – właściciel firmy Kraków Photo Tours, założyciel strony internetowej Kraków Expats Directory, oraz kanału na Youtubie „Kraków TV”,
Zofia Radzikowska – Żydówka, Polka, prawniczka, publicystka, aktywnie działająca w JCC Kraków (Centrum Społeczności Żydowskiej)
Brian Scott – Polak z Gujany, krakowianin. Kiedyś dziennikarz, obecnie nauczyciel i aktor,
Anetta Dziedzic – Polka, muzułmanka, przewodnicząca Centrum Muzułmańskiego w Krakowie
Tetiana Demydko – Ukrainka, aktywistka, freelancerka, założycielka Collaborate, Krakow!,
Paul Kulon – założyciel strony The Krakowist, Polak, Amerykanin, założyciel fundacji wspierającej start-upy

Oprócz wystawy przygotowaliśmy również spotkania edukacyjne, debatę wielokulturową oraz scenariusze zajęć. Wszystkie aktualne informacje na temat projektu znajdują się na stronie www.obliczakrakowa.com, na którą serdecznie zapraszamy.

Projekt powstał dzięki współpracy grupy nieformalnej Wielokulturowy Kraków i NKF – Niezależny Klub Fotograficzny. Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, Województwa Małopolskiego i Gminy Miejskiej Kraków.

Skip to content