Rok 2020 to rok trudności, niepewności, żałoby, strachu i wielu wyzwań. To również rok solidarności, wsparcia, życzliwości i kreatywności. Taki był również dla nas – członków i członkiń stowarzyszenia Wielokulturowy Kraków, jak również dla naszych odbiorców i odbiorczyń. Jednocześnie był to rok ogromnego rozwoju, w którym rozpoczęliśmy działania „na pełen etat”. Zapraszamy Was w podróż do tego wyjątkowego czasu.
styczeń
Joanna Antonik wzięła udział w seminarium w Berlinie. Seminarium zostało zorganizowane przez Fundację Understanding i wzięło w nim udział 10 przedstawicielek organizacji zajmujących się wielokulturowością w Krakowie. Gościła nas wyjątkowa Polisch Sprach Cafe. Okazało się, że to ostatnia możliwość wyjazdu szkoleniowego w 2020 roku.
luty
Planowaliśmy kolejne działania, odpoczywaliśmy po 2019 roku i zbieraliśmy siły na trudne miesiące 2020 roku.
marzec
Rozpoczęliśmy cykl “Miesiąc z kulturą” na Instagramie. Przez 10 miesięcy przybliżaliśmy Wam różnorodne kultury obecne w Krakowie. Łącznie w cyklu pojawiły się 52 posty, a w nich informacje o 8 kulturach: francuskiej, romskiej, greckiej, białoruskiej, hiszpańskiej, ukraińskiej, włoskiej i żydowskiej. Pisaliśmy o instytucjach, architekturze, kulinariach, wydarzeniach, tradycjach i osobach. Autorkami cyklu były Katarzyna Kudyba, Alicja Puzio i Joanna Antonik.
kwiecień
Ruszyliśmy z nowym cyklem na naszym blogu: “Wielokulturowość na kanapie”. W jego ramach polecamy Wam teksty kultury: seriale, płyty, filmy, w których nieszablonowo poruszany jest wątek wielokulturowości oraz różnorodności społecznej. W ramach cyklu powstało 5 wpisów, a sam cykl będzie kontynuowany w 2021 roku. Autorką cyklu jest Joanna Antonik.
maj
Wzięliśmy udział w akcji grupy “Niezwolnieni z tolerancji”. Ze względu na sytuację epidemiczną grupa nie mogła zorganizować finału w zaplanowanym kształcie, więc aby podsumować projekt i szerzyć ideę tolerancji zaprosili wszystkich do zrobienia sobie czarno-białego zdjęcia z hasztagiem projektu #niezwolnieniztolerancji i wstawienia go na swoje social media. Również w maju objęliśmy patronatem konkurs „Kraków oczami migranta – na kwarantannie”.
czerwiec
Otrzymaliśmy informację o dofinansowaniu naszego projektu “Wiele kultur – jeden Kraków” z naszego ulubionego programu grantowego “FIO Małopolska Lokalnie Północ”.
lipiec
Lipiec to dla nas miesiąc corocznego Walnego Zebrania. To właśnie wtedy zarząd składa sprawozdanie ze swoich prac, a wszyscy przyjmujemy sprawozdanie finansowe i głosujemy nad kandydaturami do władz stowarzyszenia. Nie inaczej było w 2020 roku, w którym jednak wyjątkowo skład organów stowarzyszenia pozostał bez zmian.
sierpień
Zorganizowaliśmy pierwsze w naszej historii wydarzenie w ramach działalności odpłatnej! Był to spacer “Cmentarz Rakowicki – spacer w poszukiwaniu różnych kultur i wyznań” prowadzony przez Paulinę Kowalską – członkinię naszego Stowarzyszenia wraz z Marcinem Klemenskim, z którym tworzy duet przewodnicki – Krakolodzy. Czekamy z niecierpliwością na kolejne takie możliwości!
wrzesień
Rozpoczęliśmy projekt “Wiele kultur – jeden Kraków”, w ramach którego powstał cykl wpisów na blogu dotyczących kultur obecnych w Krakowie: greckiej, żydowskiej i romskiej. Pisaliśmy także o zapomnianych Noblistach związanych z Polską, międzynarodowych instytutach działających w Krakowie, a także polecaliśmy najlepsze podcasty o różnorodności kulturowej. Po raz kolejny ruszyliśmy trasą “Śladem nieistniejących świątyń” z przewodniczką Dominiką Zębalą.
październik
Joanna Antonik i Irmina Czysnok rozpoczęły udział w Akademii Edukacji Antydyskryminacyjnej organizowanej przez Centrum Żydowskie w Oświęcimiu. W gronie kilkudziesięciu nauczycieli i nauczycielek oraz osób zajmujących się edukacją nieformalną zdobywały wiedzę w zakresie antydyskryminacji. Zajęcia dotyczyły mechanizmów wykluczenia i dyskryminacji oraz sposobów przeciwdziałania im.
Także w październiku ruszyłyśmy z “Wielokulturowym Podcastem”! Od tej pory powstało 12 odcinków – rozmów z ekspertkami i ekspertami oraz przedstawicielami i przedstawicielkami mniejszościowych społeczności. Kolejne odcinki były prowadzone przez członkinie stowarzyszenia: Joannę Antonik, Marcelinę Solińską i Mery Zimny, a także zaprzyjaźnioną z nami Olgę Wojdyńską, działającą w sieci jako Antropoloszka.
listopad
Joanna Antonik poprowadziła dla Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK zajęcia „Broń instytucji” w ramach projektu „XX/XXI wiek. Historia, sztuka, edukacja”. Projekt składał się między innymi z cyklu wyjątkowych lekcji muzealnych inspirowanych książką Timothy’ego Snydera „O Tyranii: dwadzieścia lekcji z dwudziestego wieku”.
Również w listopadzie dowiedzieliśmy się o uzyskaniu dofinansowania z programu Aktywni Obywatele Fundusz Krajowy na całoroczny projekt “W 12 kultur dookoła Krakowa”. To nasze pierwsze tak duże dofinansowanie, więc oprócz ogromnej radości czuliśmy także dużą odpowiedzialność.
grudzień
To miesiąc, w którym działo się zdecydowanie najwięcej! To właśnie w grudniu zorganizowaliśmy kolejną edycję literackiej gry miejskiej, w której tym razem wzięły udział 522 osoby. Gra odbyła się pod patronatem Literackiej Kavki i Krakowa – Miasta Literatury UNESCO.
Również w grudniu zorganizowaliśmy konkurs fotograficzny “Kraków – mój dom?”, w którym otrzymaliśmy 23 zgłoszenia od osób, dla których Kraków jest domem od wczoraj, kilku lat lub od zawsze (jak kiedyś głosiło hasło Centrum Obywatelskiego w Krakowie). Wcześniej uczestnicy i uczestniczki konkursu mieli okazję podszlifować umiejętności fotograficzne w czasie webinaru dotyczącego podstaw fotografii. Grudzień to także miesiąc publikacji 2 wideospacerów: po Starym Cmentarzu Podgórskim i po Salwatorze i Zwierzyńcu – w poszukiwaniu wielokulturowości.
Dziękujemy za udział w wydarzeniach, które organizowaliśmy, do zobaczenia w 2021. Już teraz wiemy, że będzie się działo!