Pecha Kucha w Międzynarodowy Dzień Migrantów

Jak podaje Ośrodek Informacji ONZ w Warszawie, co 35 osoba na świecie jest migrantem, żyje i pracuje poza krajem swojego pochodzenia. W jaki sposób wpływają oni na życie lokalnej społeczności? PechaKucha Cracow oraz Stowarzyszenie Rozwoju i Integracji Młodzieży STRIM postanowiło przyłożyć lupę do krakowskich realiów. Z okazji Międzynarodowego Dnia Migrantów zaprosili siedem osób, które przybyły do Krakowa z różnych stron świata. Wielokulturowy Kraków miał przyjemność i zaszczyt patronować temu wydarzeniu.

Spotkaliśmy się w późne zimowe popołudnie 18 grudnia w Chederze. Miejsce nie było przypadkowe. Kiedyś jako żydowski dom modlitwy, teraz jako serce Stowarzyszenia Festiwal Kultury Żydowskiej, od początku swojego istnienia jest ważnym elementem wielokulturowej mozaiki Krakowa.

Celem spotkania była pogawędka, czyli po japońsku Pecha Kucha. Nie była to jednak zwyczajna pogawędka. Każdy z rozmówców miał za zadanie przedstawić prezentację multimedialną składającą się z 20 slajdów wyświetlanych przez 20 sekund każdy, co zapewniło dużą dynamikę wystąpień. Pecha Kucha odbywa się w Krakowie od 2010 roku. Przez ostatni, wypełniony regularnymi spotkaniami rok, zgromadziła wokół siebie społeczność aktywistów i siewców oryginalnych idei. Już po raz drugi współpracowała z Wielokulturowym Krakowem aby oddać głos ludziom budującym wielokulturowość naszego miasta.

18 grudnia w roli prelegentów wystąpiły osoby innej narodowości niż polska a całość została poprowadzona w języku angielskim. O czym chcieli nam opowiedzieć? Celem prezentacji nie było podzielenie się doświadczeniem bycia emigrantem w Krakowie, chociaż temat ten niejednokrotnie naturalnie wypływał. Każdy z prelegentów zajmował się innym aspektem działalności społecznej i o tym najchętniej opowiadali.

  • W wystąpieniu Any Timofei usłyszeliśmy o FuckUp Nights Kraków – nocach poświęconych dzieleniu się porażkami w pracy.
  • Dowiedzieliśmy się, że największą pasją Toasmasterów wcale nie jest robienie tostów, ale ćwiczenie publicznych przemówień. Opowiadał o tym Gabor Zoltan Halmai z Węgier.
  • O anglojęzycznej społeczności w Krakowie, a także o Ambasadzie Krakowian i wolontariacie opowiedziała Tatiana Demydko.
  • Lorenzo Brigatti zachęcił nas do uczestnictwa i współtworzenia TEDxKazimierz oraz Collaborate Kraków.
  • Swoim wystąpieniem ujął nas również Fotis Chalvatzaris otwarcie opowiadający o swoim homoseksualizmie oraz o stopniowo rosnącej akceptacji dla środowisk LGBT w Grecji i Polsce.
  • Wysłuchaliśmy także rzeczowej i pełnej pasji prezentacji o zaletach bycia wolontariuszem, którą przeprowadził Esko Nikolaev.
  • Ostatnie wystąpienie, które przygotował Richard Lucas, uświadomiło nam, jak ważną kwestią jest umożliwienie uczniom szkół zetknięcia się z rynkiem pracy.

Znaczna część mówców pojawiła się tego wieczoru dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Rozwoju i Integracji Młodzieży STRIM. To za pośrednictwem tego stowarzyszenia zostali wolontariuszami w Polsce a potem postanowili zostać tu na dłużej.

Pogawędka, już w nieoficjalnej formule, przedłużyła się do późnych godzin i, co istotne dla Wielokulturowego Krakowa, zaowocowała wymianą inspiracji, idei oraz zawiązaniem nowych kontaktów. Dziękujemy Wam, Lorenzo BrigattiAna Timofei, Esko Nikolaev, Gábor Halmai, Fotis Chalvatzaras, Richard LucasTetiana Demydko za ciekawe prezentacje, Oli Sprengel i Irminie Czysnok za organizację wydarzenia, a Pawłowi Kowalewskiemu i Oli Ziętek za ugoszczenie nas wszystkich w Chederze.

Skip to content