Miesiąc z kulturą grecką

Lipiec na naszym profilu instagramowym poświęciliśmy kulturze greckiej. Pisaliśmy o tym, jak Grecy pojawili się w Nowej Hucie, co łączy Kraków i Saloniki, czy nasze miast odwiedził kiedyś El Greco, a także o wyjątkowych artystycznych duetach polsko-greckich.

W ramach Miesiąca z kulturą grecką odwiedziliśmy Nową Hutę i spojrzeliśmy na nią oczami greckich migrantów. Posłuchaliśmy płyty Mai i Andrzeja Sikorowskich – polsko-greckiej rodziny, która śpiewa o tym, jak pomieścić w jednym człowieku te obie tożsamości. Na tym duety rodzinne się nie skończyły, gdyż odwiedziliśmy muzyczny świat Jorgosa i Antonisa Skoliasów, którzy nagrali pierwszą płytę po…polsku. Dionisios Sturis poprowadził nas przez skomplikowaną, powojenną historię, która połączyła Polskę z Grecją przez uchodźców przybyłych z górzystej Hellady. Przyjrzałyśmy się również obrazowi „Święty Franciszek otrzymujący stygmaty”  autorstwa hiszpańskiego malarza o greckich korzeniach – El Greco. 

Te i inne historie znajdziecie na Instagramie pod hashtagiem #miesiaczkulturagreckaa wszystkie kultury (m.in. żydowska i włoską) pod zbiorczym hashtagiem #miesiaczkultura

Wpisy powstały w ramach projektu „Wiele kultur – jeden Kraków” sfinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014 – 2020, Miasto Kraków oraz Powiat Oświęcimski. Partnerem projektu jest Województwo Małopolskie.

Skip to content