Gra miejska „Znajdź wielokulturową książkę” – zaproszenie

Już 26 października zapraszamy Was w wielokulturową i literacką podróż po Krakowie! W całym mieście ukryjemy kilkanaście książek, które w swojej tematyce nawiązują do wielokulturowości. Waszym zadaniem będzie te książki odnaleźć, kto pierwszy, ten lepszy!

Na czym dokładnie polega zabawa?

Razem z ekipą i wolontariuszami/szkami naszego Stowarzyszenia Wielokulturowy Kraków ukryjemy w mieście kilkanaście książek. Wskazówki dotyczące ich lokalizacji umieścimy na naszej stronie www.wielokulturowykrakow.pl już w sobotę, 26 października o 11:00.

Gdzie będą ukryte książki?

Nie możemy Wam powiedzieć tak wprost, bo nie byłoby żadnej zabawy! Ale postaramy się, by podpowiedzi były ciekawe i intrygujące. Możemy tylko zdradzić, że lokalizacje książek będą związane z szeroko pojętą wielokulturowością i różnorodnością naszego miasta: zarówno historyczną, jak i współczesną. Mamy nadzieję, że szukanie (i znalezienie!) książek będzie dla Was ciekawym wyzwaniem i świetną, sobotnią przygodą. 

Jakie książki będzie można znaleźć?

Obiecujemy, że jest o co powalczyć! Coś dla siebie znajdą fani i fanki esejów, reportaży, biografii i ciekawostek. Do gry zapraszamy też młodszych uczestników i uczestniczki – dla nich również przygotowaliśmy kilka tytułów. Książki, które wybraliśmy do gry miejskiej poruszają tematy takie jak: 

? różnorodność kulturowa, językowa i wyznaniowa
? tolerancja i akceptacja różnorodności
? migracje i uchodźstwo
? tożsamość kulturowa
? religie i wyznania
? Kraków, jego historia oraz jego mieszkańcy/mieszkanki

Książki przekazali nasi partnerzy: Wydawnictwo Karakter, Księgarnia Karakter, Wydawnictwo Austeria, Austeria Księgarnie oraz Wydawnictwo Dwie Siostry. Do każdej książki zostanie dodany zestaw krakowskich gadżetów (pocztówka, zakładka do książki i magnes), które przekazała firma Mycitysomething.

Lista książek:

? „Babel. W dwadzieścia języków dookoła świata”, Gaston Dorren, Wyd. Karakter
? „Mamma mia. Włochy dla dociekliwych”, Monika Utnik-Strugała (tekst) i Anna Ładecka (ilustracje) , Wyd. Dwie Siostry
? „Mordechaj Gebirtig. Bard z Kazimierza”, Natan Gross, Wyd. Austeria
? „Co to jest islam? Książka dla dzieci i dorosłych”, Tahar Ben Jelloun, Wyd. Karakter
? „Great! Wielka Brytania dla dociekliwych”, Wyd. Dwie Siostry
? „Przeprawa. Moja podróż do pękniętego serca Syrii”, Wyd. Karakter
? „Kraków. Książka do pisania”, Wyd. Austeria
? „Zakątki czyli kto tu mieszka?”, Wyd. Dwie Siostry
? „Dlaczego nie rozmawiam już z białymi o kolorze skóry”, Wyd. Karakter
? „Skóra. Witamy uchodźców”, Wyd. Karakter
? „Żydowski Kraków. Legendy i ludzie”, Wyd. Austeria
? „Banzai. Japonia dla dociekliwych”, Wyd. Dwie Siostry
? „W 3-cią rocznicę zagłady ghetta w Krakowie (13.III.1943 – 13.III.1946)”, Wyd. Austeria
? „Migranci, migracje. O czym warto wiedzieć, by wyrobić sobie własne zdanie”, Wyd. Karakter
? „Muzułmanie w Europie”, Wyd. Karakter
?”Dom z dwiema wieżami”, Wyd. Karakter
? „¡Olé! Hiszpania dla dociekliwych”, Wyd. Dwie Siostry
 

Co zrobić, kiedy znajdę książkę?

1. Uciesz się, książka jest Twoja! 🙂
2. Zrób zdjęcie znalezionej książce (możesz zapozować razem z nią!), napisz gdzie ją znalazłaś/eś i wrzuć jako post w tym wydarzeniu. Możesz też napisać wiadomość prywatną do Wielokulturowy Kraków lub przesłać nam mejla pod adres: kontakt@wielokulturowykrakow.pl. Chcemy, by inni uczestnicy wydarzenia wiedzieli, które książki zostały już odnalezione.
3. Zacznij czytać znalezioną książkę albo…
4. … idź szukać kolejnej! Nie ma limitu książek na osobę, więc śmiało można iść na rekord w odnajdywaniu książek 🙂

Zapraszamy do udziału w wydarzeniu, a także do udostępnienia informacji o nim. 

Wskazówki do odnalezienia książek znajdują się tutaj: „Znajdź wielokulturową książkę” – wskazówki.

Kontakt dla mediów:

Joanna Antonik, Prezeska Stowarzyszenia
tel. 517920794, mail: kontakt@wielokulturowykrakow.pl
Organizator wydarzenia: Stowarzyszenie Wielokulturowy Kraków
Partnerzy wydarzenia: Wydawnictwo Karakter, Księgarnia Karakter, Wydawnictwo Austeria, Austeria Księgarnie, Wydawnictwo Dwie Siostry, Mycitysomething.
Wydarzenie jest inspirowane akcjami szukania książek organizowanymi przez Rafał Hetman o książkach
Skip to content