Relacja ze spaceru „Śladem Reformacji po Krakowie”
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji ze spaceru śladem Reformacji po Krakowie, który odbył się w niedzielę, 20 marca 2016r. Mimo niezbyt przyjemnej aury, udało nam się zobaczyć wiele miejsc związanych z dziedzictwem krakowskich ewangelików. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od kościoła św. Marcina, w którym chwilę wcześniej zakończyło się nabożeństwo w obrządku Kościoła Ewangelicko- Reformowanego sprawowane przez ks. bpa Marka Izdebskiego. W kościele mieliśmy okazję zobaczyć obraz Henryka Siemiradzkiego „Chrystus uciszający burzę”.
Ewangelicki, barokowy kościół św. Marcina
Tablica poświęcona pamięci Oskara Kolberga
Modlitewniki
Podwórko pod adresem Grodzka 60- tutaj znajdował się dwór Mikołaja Reja, który był ewangelikiem reformowanym.
Zapoznajemy się z materiałami opracowanymi przez Aleksandrę Rzońcę. Otrzymaliśmy pakiet informacji na temat osób i miejsc związanych z ewangelikami w Krakowie.
Podwórko przy Grodzkiej 60, słuchamy historii dworu Reja.
Również Wawel jest związany z historią Reformacji w Krakowie, głównie przez osoby, które były z tym miejscem związane: m.in Seweryn Boner, a także Anna Wazówna, czy Wacław z Szamotuł.
Odwiedziliśmy również miejsce, które wydaje się być kapliczką, ale jest jedną z trzech zachowanych w Krakowie Latarni Umarłych. Na jej miejscu (tuż za Hotelem Royale) znajdowała się niegdyś wyspa, a na niej usytuowany był szpital leczący choroby weneryczne. Światło Latarni ostrzegało przed zbliżaniem się do tego miejsca.
Latarnia Umarłych
Latarnia Umarłych
Kolejnym punktem są okolice dawnej Bramy Mikołajskiej, skąd jest doskonały widok na tereny dawnych Ogrodów Bonerowskich. To właśnie w nich odbyło się pierwsze nabożeństwo ewangelickie w Krakowie, a było to 17 sierpnia 1557r.
To tutaj, na skrzyżowaniu ulic św. Tomasza i św. Jana znajdował się zbór ewangelicki. Został otwarty w 1572r. za zezwoleniem Zygmunta Augusta, ze względu na swój wysoki dach nazywany był Brogiem.
Krakowscy ewangelicy ufundowali tablicę upamiętniającą to miejsce.
Na Placu Szczepańskim w 1528r. w kościele św. Szczepana Jakub z Iłży głosił kazania w duchu reformacyjnym.
W Ogrodzie Profesorskim wspominaliśmy ewangelickich rektorów Uniwersytetu Jagiellońskiego,a byli to: Karol Haube, Kazimierz Skobel, Ludwik Teichman- Stawiarski, oraz Jan Samuel Bandtke.
Na Rynku Głównym znajduje się bardzo wiele miejsc związanych z krakowskimi ewangelikami. W Kościele Mariackim znajdują się nagrobki rodziny Bonerów, zaś z ewangelikami były też związane kamienice: Szara, Bonerowska, Pod Kanarkiem i inne.
Spacer zakończyliśmy na Placu Wszystkich Świętych, gdzie wspominaliśmy postać Józefa Edwarda Friedleina- prezydenta Krakowa, za którego rządów m.in. ukończono budowę wodociągów, elektryfikacji i rozbudowy miejskiej komunikacji tramwajowej, a także założono Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa. W ciągu tych 3 godzin zostaliśmy zaopatrzeni przez Panią Aleksandrę Rzońcę w wiedzę na temat śladów Reformacji, zaś Pan Krzysztof Rzońca służył nam swoją wiedzą teologiczną i ciekawostkami na temat ewangelików w Krakowie. Serdecznie dziękujemy wszystkich uczestniczkom i uczestnikom spaceru i już teraz zapraszamy na kolejne wydarzenia.
Nasz fotoreportaż „Mój, Twój, Nasz. Oblicza Krakowa” znalazł nowy dom! Od 21 maja 2018 r. można go zobaczyć w Instytucie Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ul. Gronostajowej […]
Pierwsze krakowska edycja Nocy Świątyń już za nami! Dziękujemy organizatorom z Warszawy i Poznania za zaproszenie Krakowa do udziału w tym fantastycznym wydarzeniu. Dziękujemy Wam wszystkim, że zechcieliście wziąć […]
Z radością ogłaszamy, że nasz projekt reportażu wielokulturowego „Mój, Twój, Nasz. Oblicza Krakowa” otrzymał dofinansowanie w ramach programu FIO Małopolska Lokalnie. My cieszymy się bardzo, mamy […]
W społeczeństwie, gdzie większość stanowią osoby słyszące, łatwo jest zapomnieć o tym, że nie wszyscy z tej samej perspektywy spoglądamy na otaczający nas świat. Tymczasem żyjące z nami osoby Głuche […]