Jesteśmy nominowani do tytułu Krakowskiego Ambasadora Wielokulturowości!

Jest nam niezwykle miło ogłosić, że zostaliśmy nominowani do tytułu Krakowskiego Ambasadora Wielokulturowości za rok 2020. I to zarówno w kategorii „organizacja pozarządowa, instytucja, firma i grupa nieformalna”, jak i w kategorii „osoba indywidualna”, w której nominowana została prezeska naszego stowarzyszenia – Joanna Antonik. 

Jesteśmy bardzo wdzięczni za to wyróżnienie, takie nominacje nadają naszej pracy dodatkowego sensu i są motywacją na przyszłość. Zwłaszcza, że znaleźliśmy się w doborowym gronie organizacji i osób, które od lat działają na rzecz wielokulturowości w Krakowie. 

Uzasadnienia nominacji:

Stowarzyszenie Wielokulturowy Kraków zdaniem zgłaszających zasługuje na tytuł z wielu powodów:
🔹 w sposób bezpretensjonalny i autentyczny promuje wielokulturowość w Krakowie;
🔹 prowadzi go grupa pasjonatów i idealistów, nie jest nastawiony na działania komercyjne;
🔹 stosuje kreatywne, angażujące i nowoczesne metody i narzędzia tj. podcasty, gry miejskie, fotoreportaże, blog
🔹 stawia na faktyczną różnorodność i wielokulturowość, nie faworyzując żadnej z nacji, grup etnicznych czy mniejszościowych
🔹 ma potencjał medialny, dociera do dużego grona odbiorców, dzięki czemu może lepiej promować wielokulturowość (grupa FB, fanpage, strona internetowa, podcast, blog),
🔹 zespół jest profesjonalny, zróżnicowany, bezkonfliktowy, budzi powszechne zaufanie i sympatię
🔹 ich działania już zostały potwierdzone w licznych nagrodach, tytułach i nominacjach m.in. 1 miejsce w najciekawszej inicjatywie FIO 2017, 3 miejsce w najciekawszej inicjatywie FIO 2019
🔹 działa na rzecz łączenia środowisk, prowadzi bazę organizacji wielokulturowych, jest otwarte i ma łatwość współpracy z różnorodnymi środowiskami
🔹 pokazuje wielokulturowość w zróżnicowany, autentyczny, a zarazem przystępny sposób (Reportaż Mój, Twój, Nasz. Oblicza Krakowa)
🔹 ma olbrzymi potencjał na stworzenie dużej kampanii na rzecz wielokulturowości w Krakowie, na którą czekamy od dawna.

Pomimo że stowarzyszenie formalnie działa od 2018 roku to jego członkowie już od dawna angażują się w promocję wielokulturowości oraz sieciowanie środowisk z nią związanych. Efekty ich działań można liczyć w ilości odbiorców ich inicjatyw, które idą w tysiące i zwiększają się w coraz szybszym tempie, zwłaszcza w zakresie działań online.

Joanna Antonik – Prezeska Stowarzyszenia Wielokulturowy Kraków
Joanna ma głowę pełną pomysłów. Zaraża optymizmem i pasją członków Stowarzyszenia, jest prawdziwą liderką. Ma dobry kontakt z przedstawicielami i przedstawicielkami różnych krakowskich organizacji związanych z wielokulturowością. Aktualnie nie ustaje w aktywności – koordynuje projekt w 12 kultur dookoła Krakowa”. Powstaje seria wpisów na blogu, spacery tematyczne, webinaria, spotkania kulinarne a także kolejne odcinki wielokulturowego podcastu. Joanna jest założycielką Stowarzyszenia Wielokulturowy Kraków i inicjatorką wielu projektów.

W 2020 roku koordynowała projekt „Kraków – mój dom”, zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu Miasta Krakowa. Projekt skupiał się głównie na przybliżaniu mieszkańcom i mieszkankom naszego miasta wielokulturowej historii i współczesności Krakowa. W projekcie wykorzystano metody edukacji nieformalnej, takie jak:
➡️ podcasty
➡️wideospacery (“Wielokulturowy Salwator i Zwierzyniec” oraz “Wielokulturowy Stary Cmentarz Podgórski” prowadzone przez duet Krakolodzy. Przewodnicy po Krakowie. )
➡️konkursy (konkurs fotograficzny “Kraków – mój dom?”)
➡️webinaria (webinar o podstawach fotografii “Webinar: Essential Photography Tips for Beginners by Agata Maziarz”)
➡️gra miejską (literacka gra miejska – “Znajdź wielokulturową książkę” pod patronatem Kraków Miasto Literatury UNESCO).

Skip to content