Podcasty robią w naszym kraju coraz większą karierę. Jak wśród nich znaleźć te najbardziej interesujące dla osób ciekawych świata? Jeśli lubisz wielokulturowość, interesują się religie świata albo życie w różnych krajach – zajrzyj do listy podcastów, którą przygotowaliśmy.
Islamista to największa strona o islamie i kulturze arabskiej w Polsce. Anna i Karol Wilczyńscy od wielu lat edukują Polki i Polaków na temat islamu. Początkowo przez bloga, później media społecznościowe, a od kilku miesięcy także przez podcast. W podcaście rozmawiają o islamie, kulturze arabskiej, prawach kobiet i mniejszości. Pierwsze odcinki dotyczą Muzułmańskiej Mapy Polski – projektu, w którym Anna i Karol przybliżają muzułmańską przeszłość, ale też współczesność wielu regionów Polski.
Islamista – Spotify | Islamista Blog
2# OSW – Ośrodek Studiów Wschodnich
Ośrodek Studiów Wschodnich to instytucja podlegająca bezpośrednio pod Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Powstała w 1990 roku i początkowo zajmowała się wyłącznie terenami postradzieckimi, jednak z czasem rozszerzyła swoją działalność również na kraje bałkańskie, środkowoeuropejskie, a następnie problematykę niemiecką, turecką oraz północnoeuropejską. Ośrodek jest jednym z ważniejszych centrów analitycznych, zrzesza ekspertów w szerokiej tematyce politycznej, społecznej i gospodarczej krajów, którymi którymi się zajmuje. Jak czytamy na stronie ośrodka: „W podcastach OSW rozmawiamy o wydarzeniach i procesach ważnych dla świata wschodu. Interesujemy się światem od Berlina po Władywostok.”
3# Podcasty FKŻ
Wiele osób z grona naszego Stowarzyszenia jest mocno związana z Festiwalem Kultury Żydowskiej w Krakowie. Dlatego tym bardziej cieszymy się, że w tym roku Festiwal uruchomił własny podcast. Dzięki temu możemy zanurzyć się w dźwiękach wykładów, słuchowisk, rozmów i debat, a przede wszystkim żydowskiej muzyki. Treści są starannie dobierane przez osoby pracujące w biurze festiwalowym i umiejętnie łączą treści archiwalne z tymi przygotowanymi specjalnie z myślą o podcaście. Nowe odcinki w każdy wtorek na Spotify i na stronie Festiwalu.
Podcasty FKŻ – Spotify | Podcasty FKŻ – strona www
4# W sercu Krakowa
Sercem Krakowa jest niewątpliwie Rynek Główny. Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza nas na spacer po tym największym placu handlowym średniowiecznej Europy, który od setek lat stanowił miejsce przecięcia szlaków kupieckich oraz wymiany towarów i idei. Stał się miejscem spotkań przedstawicielek i przedstawicieli różnych wyznań, kultur i narodowości. Od chwili założenia w 1257 roku Rynek Główny jest żywym zapisem historii polskiej państwowości i dziejów miasta oraz jego mieszkańców, ich kultury i obyczajów. W sercu Krakowa to seria podcastów, które są poświęcone tym historiom. Pretekstem do każdego odcinka jest inny budynek znajdujący się przy Rynku, a wokół niego snute są opowieści o dawnych czasach, historii, kulturze i mieszkańcach, którzy współtworzyli Kraków.
W sercu Krakowa – strona | W sercu Krakowa – Spotify
5# Wielokulturowy Podcast
Ośmielone innymi podcastami o różnorodności kulturowej postanowiłyśmy stworzyć swój – dotyczący nie tylko wielokulturowości w Krakowie, ale też bieżących wydarzeń w różnych krajach i mniejszości żyjących w całej Polsce. Marcelina Solińska, Joanna Antonik i Mery Zimny rozmawiają z gośćmi z różnych obszarów: ekspertkami, członkami społeczności oraz artystami. Tematyka podcastu jest bardzo szeroka: od muzyki, kulinariów i tańca po aktualne wydarzenia w Białorusi.
Wielokulturowy Podcast – strona | Wielokulturowy Podcast – Spotify
6# Stosunkowo Bliski Wschód
Stosunkowo Bliski Wschód to blog, a teraz także podcast prowadzony przez Dominikę Zębalę i Kubę Katulskiego, którym towarzyszy pies Alef. Dominika jest przewodniczką miejską i kulturolożką bliskowschodnią, a Kuba – politologiem i orientalistą. Tematyka poruszana w podcaście dotyczy szeroko pojętego Bliskiego Wschodu, krajów Lewantu i państwa Basenu Morza Śródziemnego. W podcaście znajdziemy rozmowy z gośćmi (ekspertami, ambasadorami, posłami i naukowcami), nawiązania do popkultury, relacje z podróży, rozważania polityczne, a także liczne opowieści i przepisy kulinarne.
Stosunkowo Bliski Wschód – strona www | Stosunkowo Bliski Wschód – Spotify
7# Dział Zagraniczny
Dział Zagraniczny w formie podcastu, to wyjątkowe miejsce w polskim Internecie, bo porusza tematy, których w polskich mediach nie ma lub jest ich niewiele. Maciej Okraszewski – twórca Działu – wyszukuje i publikuje (m.in. na Facebooku, Instagramie, stronie www i w podcaście) materiały o ciekawych wydarzeniach zagranicznych, które podobno „polskiego czytelnika nie interesują”. Podcast jest także wyjątkowy przez to, że pojawiają się w nim goście, którzy są ekspertami i ekspertkami w omawianych dziedzinach. Pojawiają się również odcinki solowe, w których autor omawia wybrane zagadnienie, np. skąd w Korei Południowej wielka popularność sekt lub jak telenowele wzmocniły tolerancję w Ameryce Łacińskiej. A tematyka poruszana w podcaście jest bardzo szeroka: od K-popu, przez sytuację kobiet w Japonii, po starcia etniczne w Mali. Zdecydowanie punkt obowiązkowy dla wszystkich ciekawych świata!
Dział Zagraniczny – Spotify | Dział Zagraniczny – strona www
8# Raport o stanie świata
Dariusz Rosiak to legenda polskiego dziennikarstwa. Jego autorska audycja „Raport o stanie świata” przez 13 lat była obecna na antenie radiowej Trójki. Od marca 2020 roku program jest finansowany przez Słuchaczy i ukazuje się w formie podcastu. Formuła programu nie uległa zasadniczej zmianie, nadal składa się z rozmów z ekspertami, relacji reporterskich i muzyki, która komentuje temat audycji. A te poruszają szeroką tematykę: od polityki, kultury, historii, nauki i sportu, przez sztukę, technologię, medycynę i obyczaje.
Raport o stanie świata- Spotify |Raport o stanie świata – strona www
9# Lechistan
Co w tym zestawieniu robi podcast z tak rodzimą nazwą? Otóż podcast Lechistan to świetny przykład interpretowania polskiej historii i dziedzictwa w nieoczekiwany i nieoczywisty sposób. Adam Balcer i Paweł Sulik opowiadają słuchaczom i słuchaczkom o orientalnej historii Polski. Z podcastu dowiemy się m.in., co Tatry mają wspólnego z Tatarami, jacy słynni muzułmanie byli polskimi patriotami, czy w każdej podkarpackiej wiosce pochowany jest han oraz jak wyglądała historia polskich Karaimów.
10# Sakuracja
Sakuracja to relatywnie nowy podcast prowadzony przez Barbarę Welento dla Newonce Radio. Opis na stronie głosi: „Japońskie sekrety, koreańskie zwyczaje i wietnamskie fenomeny. Basia podróżuje po krajach Dalekiego Wschodu, zaczynając od kuchni, przechodząc przez stereotypy i kończąc na kulturze. Również tej (K-)pop.” Do tej pory powstały odcinki m.in. o mukbag, czyli spożywaniu ogromnej ilości potraw na wizji, K-popie, o słodyczach po japońsku, o koreańskiej kuchni, a także dlaczego kultura wietnamska jest tak popularna w Japonii.
Sakuracja – Spotify | Sakuracja – strona www