O projekcie

Projekt „Wielokulturowy Kraków” powstał z ciekawości. Z ciekawości miasta, w którym można usłyszeć turystów rozmawiających we wszystkich językach świata. Miasta, które jest uznawane za kolebkę polskości, a jednocześnie było i jest domem dla ludzi różnych religii i kultur. Czy jednak mieszkając tu na co dzień, zdajemy sobie sprawę z bogactwa kulturowego, które ma Kraków? Projekt przybliża wielokulturowe dziedzictwo Krakowa, a także pokazuje współczesne inicjatywy i instytucje.

Jak działamy?

Sercem projektu jest MAPA, na której zaznaczamy instytucje zajmujące się mniejszościowymi kulturowymi i wyznaniowymi w Krakowie. Klikając na znacznik każdej instytucji, możemy sprawdzić jaką ma ofertę: czy jest to oferta edukacyjna, religijna, czy kulturalna, a także czy z tym miejscem związana jest społeczność, której członków można poznać.

W projekcie organizujemy spotkania sieciujące dla przedstawicieli_ek organizacji mniejszościowych, szkolenia podnoszące kompetencje pracowników kultury, spacery szlakiem mniejszości, oraz gry miejskie. Wszelkie informacje można znaleźć w zakładce AKTUALNOŚCI.

Dla kogo?

Chcielibyśmy, by informacje zgromadzone na tej stronie służyły przede wszystkim osobom związanym z edukacją (formalną i nieformalną), by mogły łatwiej znaleźć kontakt do osób reprezentujących różnorodne narodowości, wyznania i kultury. Wierzymy, że zwłaszcza w dzisiejszych czasach, bezpośredni kontakt z “Innym” jest konieczny, by zwiększyć naszą wiedzę i zmniejszyć lęk. Wystarczy odrobina dobrej woli i otwartość na wiedzę, a strach zostanie zastąpiony przez wzajemny szacunek. Dlatego mamy nadzieję, że strona przyczyni się do częstszych odwiedzin i kontaktów z przedstawionymi tu instytucjami, a osoby związane z tymi instytucjami staną się bezpośrednimi źródłami wiedzy i inspiracji dla nauczycieli/nauczycielek, edukatorów/edukatorek a także studentów i studentek kierunków pedagogicznych i społecznych.

Strona jest również przeznaczona również dla mieszkańców i mieszkanek Krakowa, turystów i turystek, a także wszystkich zainteresowanych bogatym i złożonym dziedzictwem tego miasta.

Jak mogę się włączyć?

– zgłoś instytucje, których jeszcze nie ma na mapie

– prześlij do nas Twój pomysł na wydarzenie

– napisz artykuł lub zrób wywiad, który będzie dotyczył wielokulturowego oblicza Krakowa

– prześlij do nas pomysł, w jaki sposób możemy ulepszyć stronę

  • Śledź nas na Facebooku
  • Powiedz o nas swoim znajomym!

Obecnie “Wielokulturowy Kraków” działa nieformalnie, ale zaczęliśmy jako działanie realizowane w ramach projektu Fundacji Humanity in Action Polska w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Młodych Dziennikarzy “Polis” pt. “Start-up! Laboratoria akcji i idei przeciw mowie nienawiści”. Projekt był realizowany w ramach programu „Obywatele dla Demokracji” finansowanego z Funduszy EOG.

pakiet logotypów